THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Letos jsem si na Fluff festu krom spousty jiných hudebních fetišů koupil jediné CD. A tak trochu k mému vlastnímu překvapení to byl kotouč od této domácí hiphopové kapely. Pokud máte rádi styl, jakým se z domácí scény vymykají například WWW a podobné soubory, v jejichž textech nenajdete tradiční hiphopové machrování ve vytahaných teplákových soupravách, zpozorněte. Dá se říci, že v mnohých ohledech jsou texty extrémně sociálně a politicky kritické a silně angažované. Jakoby měli patřit spíše do nějaké hc/punkové kapely. Jakoby se burcující skladba „La Rage“ od raperské rebelky KENY ARKANY inkarnovala na tomto CD v mnohem špinavější a extrémnější formě.
"i ve scéně se totiž prosazují trendy, kritický myšlení nahrazují happy endy"
Pokud jsem tu zmínil WWW, nečekejte od KŘIKUZTICHA jejich zvukový perfekcionalismus a objevnost. Zde se používají poměrně tradiční beaty, často přichází například klavír k navození tísnivé atmosféry a spousta dalších klasických nástrojů. Velmi často se používají vícehlasy a poněkud trýznivé a nervózní hudební motivy. Těžiště a výjimečnost souboru je spíše v poselství textů a v tom, že tato kapela je citelně těžko integrovatelná do současné tradiční domácí hoperské scény. Nečekejte ale ani nějakou odfláknutou hudební fušeřinu, to rozhodně ne!
"mocní se nikdy nepřestanou bát o moc"
KŘIKZTICHA je DIY punk na hiphopové scéně. Ostrý, syrový, kousavý bastard, který plnými hrstmi rozsévá sémě rebelie i osobních výpovědí. Hned s první písničkou „Nulajedna“ přilítne facka všem závislákům na sociálních sítích. Většina textů jde až na dřeň a má tendenci tnout do živého, neschovávat se za jinotaje a jít k přímo k jádru věci.
"Jediným tlačítkem otevřu pohádku,
kde je o mě zájem a mám všechno na háku,
nejsi členem? Buď členem, líbáme tě na dálku."
Diverzita této formace je lehko vysvětlitelná třeba i tím, že mnoho někteří členové mají k hardcorové scéně velmi blízko. Členy KŘIKUZTICHA lze spatřit například v neocrustové hydře zvané GATTACA nebo v DISBEATLESS. Poplatně tomu jdou některé texty tematicky trochu více doleva.
"je doba, kdy peníze udávaj pravdu
a doba kdy pravda se dá koupit,
je doba, kdy bohatí ovládaj vládu
a doba kdy chudí se nechtěj bouřit"
Trochu mě mrzí, že na CD není dle mého nejemotivnější a nejsilnější skladba, kterou KŘIKZTICHA kdy vytvořili, a tou je v mých očích velmi osobní zpověď o potratech nazvaná „Non Vulta“ (dostupná na Bandzone). Další skladby si berou na mušku témata, jakými jsou práva lidská i zvířecí, církev, kapitalismus, samozřejmě i veganství a freeganství, ale zabrousí se i do velmi niterné exkurze o duševní nerovnováze, depresích i psychických poruchách a jejich řešení současným světem nebo pochybnostech o své vlastní osobě.
Je možné, dokonce je velmi pravděpodobné, že se neztotožníte se vším, pár veršů vám přijde třeba i lehce přitažených za vlasy nebo vám vykouzlí úsměv na tváři, ale rozhodně se díky tomuto albu nad spoustou věcí zamyslíte a to je dle mého přesně to, co KŘIKZTICHA chtějí dosáhnout. A daří se jim to.
Svou tématikou velmi výjimečné hiphopové album, které má snahu nutit posluchače k zamyšlení. Politické, angažované, hudebně intenzivní, nervózní a plné trýznivé atmosféry - tato sebranka hoří jasným plamenem a je připravena zapalovat ostatní.
8 / 10
Kolona
- texty a rapy
Smrad
- texty a rapy
Tma
- texty a rapy
Tehanu, Fagosh, Phoenicz, Edosh, Budhi, Tofu Thrasher
- beaty
1. Nulajedna
2. Mučedník
3. Sebeklam
4. Kolotoč
5. Útoky Myšlenek
6. Ve Stínu
7. Konzumace Nehmotného
8. Kapitalismus Zabíjí
9. Freegan/ka
10. Zaslepen realitou
11. Vřískot
12. Krvavá Mantra
13. Jako Vy
14. Ve Spárech Bestie
Křikzticha (2011)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Chyba records
Stopáž: 42:17
Produkce: KŘIKZTICHA
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.